מה זה ניכיון שיקים בבנק

ניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים לעסק בעיה של תזרים מזומנים היא אחת הסיבות העיקריות לקריסה של עסקים קטנים ובינוניים. מבחינה מקצועית, תזרים מזומנים הוא מונח בניהול וחשבונאות המתייחס לתנועה של כסף מיחידה עסקית אחת ואליה לאורך תקופת זמן קצובה. אותה יחידה עסקית יכולה להיות עסק שלכם

ניהול תזרים מזומנים

טיפים יעילים עבור ניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים אמור להציג בצורה ברורה ונוחה את מכלול הפעילות העסקית. ניהול תזרים מן הסוג הזה חיוני לא רק עבור חברות וארגונים גדולים, אלא בעיקר בעסקים קטנים ובינוניים. במאמר הבא נביא טיפים בסיסיים לניהול אפקטיבי ונבין מה המשמעות שלו בטווח הקצר והארוך

תזרים מזומנים הוא בין הכלים החשובים ביותר העומדים לרשות העסק המודרני. באמצעות התזרים ניתן לבטא את מכלול הפעילות העסקית, כמו גם את ההתרחשויות, הפעילויות והמהלכים האסטרטגיים. תזרים שלא מנוהל בצורה נכונה עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים והפסדים כספיים. הוא גם ימנע מהעסק לצמוח ובטווח הארוך הוא גורם לפגיעה במוניטין.

הנה כמה טיפים יעילים עבור ניהול תזרים מזומנים בכל סוגי העסקים והארגונים:

א. עקבו אחר המזומנים – מעקב אחר כספים במזומן הוא המשימה הקשה והחשובה ביותר בניהול התזרים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, דווקא הכסף הזומן עלול להוות בעיות במעקב מתמשך. הטיפ הוא לעקוב אחר הכסף, לבקר אותו אחת לתקופה מסוימת ולדאוג לאסוף אותו למקומות הנכונים. יש לרכז את כל המידע הרלוונטי לגבי הכסף המזומן ולכך לצמצם את התלות בהלוואות בנקאיות. בנוסף, מעקב אחר המזומנים יאפשר יכולת חיזוי עתידית של ביצועי העסק והחברה.

ב. אל תישארו בלי מזומנים – אחת המטרות של ניהול תזרים מזומנים הוא למנוע מצב בו נשארים בלי מזומנים זמינים. למרות שתמיד ניתן לפתור את הבעיה באמצעות הלוואות או מימון חוץ בנקאי, מדובר על פתרונות עם עלות גבוהה. דחיית תשלומים לספקים תפגע במוניטין של העסק ותייצר נזק עבור הלקוחות. לעומת זאת, קבלת הלוואות עם חריגה מהמסגרת תחייב תשלום ריבית גבוהה ולעיתים גם ויתור על הזדמנות עסקית בגין העדר מקורות מימון זמינים.

ג. התייחסו לתחזית תזרים מזומנים הצפויה לחצי שנה – תקופה של חצי שנה אמורה להעניק לכם אינדיקציה מצוינת עבור ניהול תזרים מזומנים. כדאי להתייחס לתזרים המזומנים בשישה חודשים הקרובים וכך להכיר את הטווח האידיאלי של עלות מול תועלת. התחזית אמורה לחזק את הביטחון בקרב הבנקים, הלקוחות והספקים והיא מעידה על התנהלות פיננסית תקינה ונכונה של העסק. תזרים  מזומנים גם יכול לשמש כאלטרנטיבה מקובלת ואמינה יותר למצב החברה מאשר דוח רווח והפסד.

ד. קחו אחריות על בעיות בתזרים – הטעות הנפוצה היא לנסות להתעלם מבעיות בתזרים המזומנים בציפייה שהן ייפתרו לבד. אף בעיה לא תיפתר ללא המעורבות שלכם, אז קחו אחריות על המצב או מנו איש מקצוע שמתאים לכך. זכרו להשתמש בתוכנות ממוחשבות ובכלים העומדים לרשותכם על מנת לזהות בעיות בתזרים ולפתור אותן מוקדם ככל האפשר.

מה הקשר בין ניהול חשבונות וניהול תזרים מזומנים?

עדכון קבוע של מערכת הנהלת החשבונות תספק לכם את כל הפתרונות הנדרשים למעקב אחר תזרים המזומנים. בעזרת העדכון תוכלו לקבל כל הזמן את המספרים האמיתיים כשאתם צריכים אותם, להימנע מנטילת הלוואות שלא לצורך ולזהות מבעוד מועד סיכונים פיננסיים. במקביל, זכרו לאסוף באופן שוטף את המידע הרלוונטי הנוגע למזומנים וכך תזינו את המערכת בפרטים נכונים. המידע החשוב כולל תנאי תשלום, מוסר תשלומים של לקוחות מסוימים, תחזית מכירות לחצי שנה הקרובה ועוד. התאימו את תחזית יתרת הפתיחה והסגירה בתזרים למצב הקיים בחשבונות הבנק ועדכנו את מועדי התקבולים והתשלומים.

ניהול תזרים מזומנים הוא חלק מעבודה קשה שדורשת התייחסות קבועה מצד מנהלים ובעלי תפקידים בכירים. הסוד הוא לאמץ את הטיפים הבסיסיים, אך במקביל גם לערב אנשי מקצוע כדי שהבעיות לא יחמירו.

ניהול תזרים מזומנים
ניהול תזרים מזומנים

 

מודעות: